Kanapės

Aktyvūs filtrai

Apie kanapių prosenovinę kilmę, apie tai, kad Lietuvoje kanapės auginamos nuo seno, byloja lingvistiniai, etnografiniai duomenys, mūsų tautosaka. Turimais etnografiniais duomenimis, kanapės mūsų žemdirbių buvo auginamos ir vartojamos kaip tradiciniai ir apeiginiai augalai, su jomis sieti įvairūs burtai ir prietarai, kanapės apdainuotos lietuvių liaudies dainose.

Kanapė tai augalas, kuris aprengia (pluoštas), šildo (spaliai), maitina (sėklos is iš jų gaminami produktai) ir gydo (žiedynai ir iš jų gaminami produktai – CBD).

Kanapėse gausu žmogaus organizmui labai reikalingų rūgščių, mineralų ir vitaminų.

Anot Lietuvos kulinarinio paveldo fondo direktorės ir etnologės Birutės Imbrasienės, kanapės ne tik Kūčių stalo, bet ir viso tamsiojo metų laikotarpio (lapkričio-vasario) tradicinis lietuvių maistas gelbėjo žmones nuo saulės trūkumo, sklaidė niūrią nuotaiką, stiprino organizmą, saugojo nuo depresijos.

Kanapės ūkyje dėl savo savybių buvo naudojamos ir praktiniais tikslais, pvz., daržų kampuose pasodinus kanapių,  augalai būdavo apsaugomi nuo kenkėjų. Tokia tradicinė  priemonė ir dabartiniuose ūkiuose galėtų ne tik palengvinti daržo augalų priežiūrą, bet ir pagerinti jų kokybę.

Pirmasis, Kinijoje išrastas ir pagamintas, popierius buvo kanapinis.

Žymioji JAV nepriklausomybės deklaracija taipogi surašyta ant kanapinio popieriaus.

Iš šio augalo yra daug lengviau išgauti celiuliozę, nei iš medienos, be to, sunaudojama daug mažiau kenksmingų chemikalų, todėl kanapių popieriaus fabrikai mažiau nuodija aplinką, o popierius gaunamas švaresnis, baltesnis ir stipresnis. Iš kanapių galima gauti 4 kartus daugiau celiuliozės (popieriaus gamybai) nei iš to paties miško ploto. Iš 1 ha pluoštinių kanapių lauko gaunama tiek naudingo pluošto kiek jo gaunama iš 4ha miško ar 2 ha medvilnės lauko.

Pluoštinės kanapės valo orą, sugerdamos 4 kartus daugiau anglies dvideginio nei medžiai.

Iš kanapių pluošto  gaminama:

  • kanapių siūlai, audiniai, avalynė, špagatas
  • gali pakeisti plastiką
  • baldai, interjero detalės
  • blokeliai namų statybai
  • briketai patalpų šildymui. Yra šaltinių, teigiančių, jog šilumine verte 1,5t kanapių stiebų prilygsta 1t vidutinės kokybės anglies. Tokiu būdu kanapių stiebai iš 1 ha energetine verte prilygsta 11 t anglies. Privalumas ir tai, kad kanapės yra vienmetis augalas, užaugantis be cheminių priežiūros priemonių bei po auginimo paliekantis geros būklės dirvą.
  • kraikas naminiams gyvūnams
  • biokompozitai automobilių pramonėje, aviacijoje, laivų statyboje
  • popierius